13.1 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Výsadbu stromů neodkládejte

Zpestřují naše zahrady a dělají nám radost...

Jak zatočit s plísněmi

Zarosená okna, plíseň v koutech místností a...

Zajímejte se, co navigace dokáže

Hledáte-li navigaci do svého auta, řiďte se...

Kdo si co zaseje, to bude sklízet

Jsou malé, nenápadné a nebýt pestrobarevných obalů s krásnými fotografiemi, jen málokdo vytuší, co z nich po zasetí do země vyroste. Specializované zahrádkářské prodejny po zimě ožily as nepřehlédnutelnými stojany nelení ani supermarkety. Už jste nakoupili osivo pro svoji zahrádku?

Konec zimy je výzvou pro každého zahrádkáře. Musí se rozhodnout, jak co nejefektivněji využít obrobenou půdu tak, aby ze sebe vydala maximum. Každý rok se objevují na trhu nové hybridy zeleniny a nikdo předem neví, zda vsadit na osvědčené odrůdy z minulých let, nebo zkusit něco nového. I když je dodavatelů osiv pouze několik, každý z nich se snaží přesvědčit vás, abyste vyzkoušeli všechno.

No nezáleží jen na odrůdě a hybridech. Všechny mají cosi do sebe a dokážou vzbudit zájem. Co nakonec o úspěchu či neúspěchu rozhodne, je kvalita. Výrobci upravují osiva tak, aby nezklamali. S čím se setkáte na pultech prodejen?

Moření ochrání budoucí rostlinku
Při výsevu osiva do sterilního substrátu pro vypěstování sazenic na mladou rozvíjející rostlinku nečíhají téměř žádná nebezpečí. Všechno se však mění, jakmile výsev proběhne v pařeništi, skleníku či na záhonu. Citlivé zárodky budoucích rostlin mohou být napadeny houbami nebo drobnými škůdci, což znehodnotí celou snahu. Proto výrobci používají chemickou ochranu k tomu, aby osivo ochránili.

Při moření se používají nejčastěji fungicidy a některé druhy pesticidů. Často nechybí ani pigment, který má roli indikátoru. Z takového osiva vyklíčí pevnější a odolnější rostlinky, které nejsou v prvních dnech vývoje náchylné k poškození. Chemie se bát nemusíte. Je jí tak málo, že pokud by iv rostlince zůstala, její množství je ve finále zanedbatelné.

Skořápka, ve které se skrývá život
Pokud jsou semínka rostlin příliš malá a nenápadná, jejich výsev není nejjednodušší. V takových případech je vhodné sáhnout po osivu, které je upraveno obalováním. Každé semínko je obaleno organickou hmotou ve tvaru kuličky, která má většinou nepřehlédnutelnou, jasnou barvu.

Skořepina je vyhotovena z organické hmoty, která kromě ochranné chemie obvykle obsahuje i živiny, které zásobují klíčnou rostlinu v prvních fázích růstu. Používají se piliny či různé minerální prášky, které po styku s vodou ztratí svoji pevnou konzistenci nebo lehce ustoupí klíčkem rostlin. Pravidelný kulatý tvar přesné velikosti má ještě jednu výhodu. Umožňuje automatizaci výsevu pomocí techniky.

Znáte výsevní pásky?
Co se však podstatně od ostatních osiv liší, jsou výsevné pásky. Výrobce s přesnými rozestupy umístí semínka na několik metrů dlouhý pás z polyvynilalkoholu, který se při styku s půdní vlhkostí změní na gel. Ten se potom úplně rozloží. Odpadá tak nutnost jednotit malé klíční rostlinky a vždy je jistota, že všechna semínka jsou zaseta ve stejné hloubce. Klíčení je tak rovnoměrné a úrodu lze sklízet najednou.

Na jednom pásku však nemusí být vždy jen jedna odrůda či dokonce druh zeleniny. Výrobce dokáže střídat několik druhů salátu, vytvořit kombinaci ředkvičky, salátu a cibule či připravit různé směsi pro bylinkové záhony. Některé rostliny se tak mohou navzájem chránit, jinde je přínosem pestrost plodin či možnost jejich postupné výměny na záhonu.

Výsevní pásky jsou fajn, s jednoduchou ruční secí se však s nimi pracuje ještě o něco jednodušší než při ručním zahrnování zeminou. Samozřejmě, osiva v nich použitá mohou být současně chráněna mořením.

Populární jsou směsi
Nedokážete se rozhodnout, jaký druh salátu patří do vaší zahrádky nebo které druhy mrkve vám budou chutnat lépe, zda ulahodí oku? Potom nechte výběr na výrobců a vyhledejte sáčky se směsí osiv, které jsou vždy překvapením. Ušetří vaši peněženku a vy si s minimální investicí na malé záhonce užijete pestrosti. Obzvlášť oblíbené jsou v posledních letech barevné kolekce, které seskupují různé kultivary zelenin. Co řeknete na žlutou či fialovou mrkev nebo zelený, žlutý či růžový květák?

Některé si vypěstujete i sami
Ne všechna semena je však nutné kupovat z obchodu, pokud si je dokážete vypěstovat sami. Je však třeba umět vždy vyhodnotit i možná rizika. Vyhnout se je třeba osivu pěstovanému z hybridů, protože každou další generací ztrácejí své vlastnosti. Hybridní osivo s označením F1 je třeba vždy zakoupit znovu.

Při pěstování nelze nikdy zaručit, že nedojde ke křížení druhů a to i v případě, že se nacházejí několik stovek metrů od sebe. Proto je vypěstování vlastního osiva většinou spolehlivé pouze u samoopelivých rostlin. Vždy však počítejte s tím, že váš záměr se nemusí povést.

Co se starým osivem?
Na každém balíčku s osivem jsou vyznačeny nejen důležité údaje o odrůdě a druhu osiva, ale také datum jeho balení a upotřebitelnosti. Zdá se, že výrobci často počítají s tím, že osivo minete v tom roce, kdy jej koupíte. Ať se jakkoli budete prohrabovat v balíčcích, většinou narazíte na sáčky zabalené v loňském roce, které je třeba upotřebit do konce letošního roku.

Dobře skladované osivo, které je uloženo ve tmě při pokojové teplotě, však svoji vitalitu ztrácí postupně. Proto jeho klíčivost nekončí odbitím konkrétního data, ale postupně se zvyšuje počet těch semen, která nevyklíčí. Máte-li loňské zásoby, prověřte si jejich klíčivost. Ať už při předpěstování sazenic, nebo před výsevem do volné půdy.

I přes snahu výrobců se může stát, že ze sáčku, který jste si koupili, nevyroste téměř nic. Proto se vyplácí vysévat osivo z více zdrojů, abyste nezůstali bez úrody.

Reviews

Další články autora