17.8 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Výsadbu stromů neodkládejte

Zpestřují naše zahrady a dělají nám radost...

Zajímejte se, co navigace dokáže

Hledáte-li navigaci do svého auta, řiďte se...

Jak zvládnout velký úklid: kuchyně

Uklízíme ji denně a přece je třeba...

Jak zatočit s plísněmi

Zarosená okna, plíseň v koutech místností a vlhké mapy objevující se na stěnách. Ano, i takto vypadají zimní měsíce, kdy se v našich příbytcích začínají objevovat nedostatky, které během léta neznáme. Jak bojovat proti plísni a zbavit se jí bez velkých investic? Někdy stačí změnit své návyky.

Chystáte se vymalovat. Poradíme vám jak na to.

Při běžných aktivitách čtyřčlenné rodiny se v domácnosti odpaří do vzduchu 8 až 12 litrů vody denně. Dýcháme, sprchujeme se, vaříme a pereme. Část se vytratí přes netěsnosti oken a dveří, cosi dokážou v interiéru absorbovat a postupně uvolňovat přírodní materiály. Zbytek kondenzuje na nejchladnějších místech – obvodových zdech, tepelných mostech a okenních výplních. Jak je možné, že před lety nás podobné problémy netrápily? Naše příbytky byly méně utěsněné, protože nás plýtvání energií při vytápění příliš netrápilo.

Otevřete páře cestu ven
Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit vzdušné vlhkosti, je intenzivní větrání. Každé ráno by se mělo nést ve znamení otevřených oken, intenzivní výměnu vzduchu bychom měli několikrát denně opakovat. Pokud je za okny chladný vzduch, nárazové větrání zabere jen několik minut.

Kuchyni zbaví nadbytečné vlhkosti během vaření digestoř. V rodinném domě je třeba zajistit výfuk par do exteriéru, v panelových bytech se nabízí vzduchovod ve stoupačce. Často se na něj zapomíná, protože o odtahové ventilátory se nikdo nestará. Napojení digestoře je většinou bezproblémové.

Stejnou taktiku je třeba praktikovat v koupelně, kde se o řízení odtahového ventilátoru postará zabudovaný snímač. Pokud vlhkost stoupne nad přednastavenou úroveň, automaticky se spustí. Páry ze sprchování, praní či sušení prádla putují mimo příbytek. Ideální je, když v interiéru vlhkost vzduchu nestoupá nad hranici 50 procent.

Nejdůležitější však je, aby vzduch cirkuloval. Čím intenzivněji bude proudit kolem kritických míst, tím horší podmínky budou mít plísně pro růst. Nábytek je třeba odsunout přibližně 10 centimetrů od stěny, dveře na vytápěných místnostech by měly zůstat otevřené. Naopak bariéry je třeba vytvořit mezi vytápěnými a nevytápěnými prostory. Jinak se páry z teplého vzduchu budou v chladném prostředí srážet. Pokud jste ochotni přistoupit i na malé tepelné úniky, kování na nových oknech lze nastavit tak, aby byl přítlak křídel slabší.

A co odvlhčovače?
Sběrná nádoba s hygroskopickými tabletami sice dokáže pohltit část vzdušné vlhkosti, není však příliš účinná, pokud jsou problémy rozsáhlejší. Tehdy nastupují do hry elektronické odvlhčovače s různým výkonem. Ty snadněji dokážou kompenzovat nadbytek vlhkosti z běžného provozu, ty silnější si poradí s vlhkostí zabudovanou v novostavbách či v suterénu. Jelikož jejich úkolem je odsát nadbytečnou vlhkost, která se neobnovuje, vyplatí se využít služeb půjčoven. Spotřeba energie není vysoká.

Jsou-li příčinou vlhkosti konstrukční vady budovy, jde o boj s větrnými mlýny. Vždy je levnější odstranit po zimě příčinu vlhnutí, než investovat peníze do vysušování, sanace a chemie.

Někdy stačí přitopit či zateplit
Každý šetří jak může a tak tlumené topení nestíhá přehřát vnitřní povrch stěn. Na podchlazených stěnách se proto sráží vodní pára ze vzduchu. Zateplení budovy či nastavení topení na vyšší výkon může problémy odstranit. Pokud nastaly problémy poté, co jste kotel na pevná paliva ve svém domě vyměnili za plynový, na vině není změna paliva, ale lepší regulace a útlum ve výkonu.

Teplotu stěn v kritických místnostech dokáží zvýšit i infračervené zářiče. Jde však o investici s nákladným provozem.

Plíseň odstraňujte opatrně
Černé, zelené, oranžové či žluté povlaky na stěnách nejsou jen estetickým problémem. Plísně a jejich spóry vyvolávají zdravotní problémy, které mohou být u citlivějších lidí spouštěčem vážnějších onemocnění. Proto je třeba věnovat odstraňování maximální pozornost.

Plísně stíráme vždy namokro, poté co jsme je s dostatečným předstihem nastříkali některým z protiplísňových přípravků. Respirátor není při mokré manipulaci nutností, na škodu však není. Samotným setřením však práce nekončí. Pokud jsou pro růst plísní nadále vhodné podmínky, zamoření se bude opakovat. Spory poletují vzduchem všude kolem nás. Sterilní prostředí v domácnosti vytvořit nelze-

Neplaťte více než musíte, řešení jsou dočasná.
Prostředky na bázi chlóru mají omezenou účinnost, a už po týdnu se objevuje na svém původním místě plíseň opět. Jejich použitelnost je omezená i přesto, že jejich výrobci obohacují o další aktivní látky. Zdivo se zasoluje a zadržuje stále více vlhkosti. Jedná se o řešení pro příležitostné problémy, kde byla příčina vlhnutí odstraněna. Ani ta nejlepší značka na trhu vás z bídy nevytrhne, chcete-li ušetřit, poohlédněte se po Chloramine T.

Tam, kde je třeba vyčkat celou sezónu do odstranění problému, tam je lepší sáhnout po fungicidech, které se používají pro ochranu dřeva a stavebních konstrukcí před houbami. Využívají soli bóru a chemické sloučeniny, které se vlivem času nedegradují. Zůstávají aktivní, dokud jejich vlhkost ze zdiva nevyplaví. Nemusíte se obávat, že jste se vždy setkali pouze se zelenými či hnědými pigmentovanými nátěry. Vyrábí se i bez barviva. Koupíte je v prodejnách barvy-laky či ve stavebninách.

V nabídce jsou i interiérové ​​barvy s obsahem fungicidů, iontů stříbra či podobné přípravky, které lze do barvy přimíchat. Povrchová úprava ošetřeného místa problémy s plísněmi na čas odsune, příčinu však neodstraní. Ne každý nátěr je vhodný pro vlhké zdivo.

Ve sklepních prostorách a hospodářských budovách je dočasným, avšak účinným řešením několikanásobný nátěr stěn vápenným hydrátem, neboli hašeným vápnem. Vlhké povrchy kryje s nevolí, při dočasném vysušení však lze dosáhnout dobrých výsledků. PH prostředí zabraňuje plísním rozvíjet se. Kdysi se při stavbě domů hydroizolace nepoužívaly. Stačilo pouze dvakrát ročně obnovovat vápenné nátěry. Pytlovaný hydrát koupíte ve stavebninách.

Obáváte-li se chemie, sáhnout můžete po prostředcích přírodních. V nabídce prodejců jsou různé enzymatické přípravky vůči plísním či speciální kulturní houby, které růstu plísní zabraňují. Jejich účinnost však také není navěky.

Reviews

Další články autora