17.8 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Výsadbu stromů neodkládejte

Zpestřují naše zahrady a dělají nám radost...

Jak zatočit s plísněmi

Zarosená okna, plíseň v koutech místností a...

Zajímejte se, co navigace dokáže

Hledáte-li navigaci do svého auta, řiďte se...

Které dárky nejčastěji zapadnou prachem?

Jsou cenově dostupní a už na první pohled slibují pomocnou ruku při vaření. Proč však drobní pomocníci namísto pomáhání často končí ve spíži na polici pod vrstvou prachu? Problém je v tom, že očekáváme zázraky a neradi měníme své dlouholeté návyky. Každý spotřebič ptá trochu pozornosti nejen při použití, ale také při čištění a údržbě. Jste připraveni na změny?

Domácí pekárna na chléb je vděčným pomocníkem, který mnoho pozornosti neptá. Stačí do ní nasypat přesně odvážené a odměřené množství surovin a spustit automat. Po několika hodinách vás omámí vůně více či méně povedeného chleba, vaše dovednosti se budou časem zlepšovat. Kromě mytí formy a zametání vysypané mouky na vás nečekají žádné nástrahy. Hrozí však riziko, že po počáteční euforii se z pohodlnosti časem vrátíte zpět ke chlebu a rohlíkům z obchodu. Přece jen, chléb z chlebopícky je jiný než ten, který jíte od narození.

Stroj na přípravu espressa je žhavým hitem sezóny. Zabere na lince necelých 30 centimetrů šířky a od vás žádá pouze pravidelné doplňování vody do zásobníku a oplachování jeho částí pod tekoucí vodou. Důkladné pročištění tabletami jednou za několik měsíců vám práci navíc nepřidá. Nedoufejte však, že si na stroji budete předehřívat šálky a že se vám hned podaří skamarádit se s parní tryskou pro přípravu capuccina a laté. Pokud vám více než espresso a picollo chutnají rafinované kávové nápoje, pořiďte si raději stroj na kapsle.

Odšťavňovač je symbolem zdraví, ptá však více pozornosti, než vám může být milé. Nejenže musíte mít bohatý přísun ovoce a zeleniny z vaší zahrádky, ale musíte být ochotni podstoupit po každém odšťavňování důkladné čištění. To znamená rozebrat stroj na několik dílců, každý z nich důkladně vyčistit a zbavit jemné sítko všech vláken z dužniny. Pokud se vám i přesto odšťavňování zalíbí, hrozí zde nová investice. Budete chtít nahradit levnou odstředivku dražším lisem.

Parní hrnec vypadá lákavě, obzvláště na fotografiích s pestrobarevnou zeleninou a čerstvou rybou. Pokud však neumíte kouzlit s chutěmi, omrzí vás již po druhém použití. Rychlená zelenina z obchodu, drůbež z velkovýkrmu a mražené ryby ze supermarketu plné vody nechutnají při uvaření v páře vůbec vábně. Pokud nemáte přísun ke kvalitním, čerstvým surovinám, nebo nedokážete vařit skvěle dochucené omáčky, budete zklamáni. Počítat je třeba is místem pro skladování a rizikem, že na plast, který výrobce použil pro výrobu nádob, se bude vše lepit. Pokud vám někdo tvrdí opak, klame sám sebe.

Kuchyňský robot dokáže zastat kus práce. Se silným motorem a dobrým příslušenstvím si poradí nejen se strouháním zeleniny a mixováním, ale také s mletím masa, či hnětením hustého, kynutého těsta na chléb. Pokud denně vaříte pro čtyřčlennou domácnost a dokážete jej zapojit do práce, je přínosem. Pokud ne, skončí nevyužitý. Obecně platí pravidlo, že při zpracování malého objemu surovin se jeho použití nevyplácí. Cosi zůstane v nádobě, cosi porozsypáte kolem a ještě musíte i mýt. Předem si rozmyslete, kde jej spolu s příslušenstvím uložíte.

Topinkovače, toustovače, waflovače a kontaktní grily dokáží dodat tu správnou atmosféru nejen snídani, ale i ostatním posezením při jídle. Obzvlášť v případě, pokud si tyto chvíle vychutnáváte naplno a nepatříte mezi ty, co si v ranním shonu pouze uchytí chléb s máslem, salámem a sýrem. Zkuste se zamyslet nad svým jídelníčkem a zvyky ještě před koupí. Jinak se stane, že si koupíte haraburdí, které vám budou jen na obtíž. Co mají všechna tato zařízení společného? Napájecí kabel, topnou spirálu a termostat. Poslouží stejně jako pánev na sporáku.

Kouzelná fritéza, které stačí pouze lžíce oleje. Pokud si myslíte, že jde o stroj, který dokáže zázraky, mýlíte se. Jedná se o obyčejnou horkovzdušnou troubu, která se od té z teleshopu liší pouze v tom, že má uprostřed otočné rameno. Dokáže s minimem tuku připravit nezdravá jídla, problémem je, že jejich chuť je téměř stejná. Ať cokoli obalíte v trojobalu a přidáte k tomu bramborové hranolky, pořád to bude jen fastfood. Sice z vaší kuchyně, ovšem stejně fádní.

Nemáte-li čas postávat při vaření nad sporákem, vaše problémy mají vyřešit pomalovarné hrnce. Trvá jim sice osm hodin, než suroviny přemění na pokrm, nikdy však nekypí a nepotřebují nikoho k míchání obsahu. Co do nich ráno vložíte, to po návratu z práce naleznete uvařené. Ano, výrobci nelžou a prozradí vám i to, že pokrmy mají sice méně vitamínů, avšak díky práci enzymů mají více chuti. Zkuste však popřemýšlet nad tím, co vaříte nejčastěji. Jedná se o kotlíková jídla z jednoho hrnce?

Reviews

Další články autora