17.8 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Výsadbu stromů neodkládejte

Zpestřují naše zahrady a dělají nám radost...

Jak zatočit s plísněmi

Zarosená okna, plíseň v koutech místností a...

Zajímejte se, co navigace dokáže

Hledáte-li navigaci do svého auta, řiďte se...

Necháte vysávání na robota?

Pokud vám někdo tvrdí, že malý robotický vysavač ve tvaru disku pouklízí celý váš byt, než vy budete odpočívat s nohama vyloženými na stole, neříká vám celou pravdu. Buď vám popisuje nejdražší model na trhu nebo se vás snaží oklamat. Vyplatí se koupit do domácnosti robotický vysavač?

Jaké jsou robotické vysavače? Otestovali jsme je v redakci.

Z malých baterií nelze vykouzlit velký sací výkon a tak jsou robotické vysavače novodobými mechanickými metlami. Mají rotující kartáč se štětinami, gumový váleček se stěrkami a štěrbinu, přes kterou nasávají rozvířený prach. Pomocí malého rotujícího kartáčku na jedné ze stran dosáhnou do rohu místnosti ak nábytku, s velkou špínou si však neporadí. A pokud se vám to zdá být málo, výrobce přibalí i malé ultrafialové světélko, které má zabíjet roztoči.

Nejlevnějším modelem na trhu inteligence chybí. Poté, co je odpojíte z pomalé nabíječky a spustíte, motají se po místnosti dokud nevyprší časový limit a když skončí, upozorní na sebe hudební znělkou. Uklidit a vyčistit je musíte sami. Ty šikovnější dokáží zaparkovat do nabíječky a vycouvat z ní do pokoje podle plánu, který předem vložíte do digitálního časovače. Sice nevědí, jak je místnost velká a jestli prošli každé místo, dokáží však vystartovat do terénu, aby bylo „vysáváno“, než se vrátíte z práce. Trvá jim to přibližně hodinu.

Inteligentnější modely si dokážou udělat i hrubou mapu místnosti a mají dost energie a inteligence na to, aby dokázaly proběhnout celý byt. Znamená to, že když v terénu dojdou energii z baterií, po nabití pokračují dál. Ty nejdokonalejší není třeba dokonce ani čistit. Když zaparkují do nabíječky, vysavač v ní zabudovaný vytáhne z jejich útrob všechny nečistoty.

Hloupý robot však namotává třásně z koberce, uvízne při průjezdu volnými konci kabelů a kde zde překotí pokojové květiny. Třeba jim vyložit židle a připravit hřiště, jako malým dětem.

Reviews

Další články autora