13.1 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Výsadbu stromů neodkládejte

Zpestřují naše zahrady a dělají nám radost...

Jak zatočit s plísněmi

Zarosená okna, plíseň v koutech místností a...

Zajímejte se, co navigace dokáže

Hledáte-li navigaci do svého auta, řiďte se...

Probouzet se dá i bez šoku

Naši předkové nepotřebovali budík k tomu, aby věděli, kdy mají vstávat. Byli spjati s denním rytmem přírody natolik, že se ze spánku probírali za ranního bríždění při zpěvu ptáčat. Tohoto konceptu se chytil také Philips, který nabízí recept na přirozené buzení.

Co byste řekli na světelnou lampu, která by simulovala východ slunce a zvuky z přírody, které by vás namísto dráždivého pípání přebraly ráno k životu? A co kdyby bylo možné podobným způsobem i usínat? Testovali jsme, co všechno to obnáší.

Šmrnc jí rozhodně nechybí
Zkombinujte hrst dobrých nápadů s atraktivním designem, přidejte k tomu pár všedních technologií a máte výrobek, který neujde pozornosti. Philips se této strategie drží již několik let a úspěšně. I když atraktivní hračky z jeho dílen nejsou součástí každé domácnosti, naleznete je v nejednom moderním interiéru či dobře vybaveném hotelu. V tomto případě designéři útočí na naše ložnice.

Světelná lampa HF3480 je kombinací budíku, FM rádia a noční lampičky s regulovatelnou intenzitou jasu. Všechny funkce jsou však navzájem propojeny tak, jak je dosud nikdo nenabízel. Cílem je navodit pohodu při večerním usínání a ranním probouzení.

Na ovládání je třeba si zvyknout
Tři kolečka, která jakoby z oka vypadla počítačové myši a páčka. Těmito ovládacími prvky lze zkrotit lampičku hned poté, co se člověk na několik minut ponoří do návodu z krabice. Stačí pár kliknutí, otočení a poslouchá na povel.

V prvních minutách se může zdát, že komplikovanější už to vymyslet nešlo, po krátkém cviku se při rutinním opakování se však novopečený majitel bude cítit jako ryba ve vodě. Není na tom nic složitého. Třeba si jen sednout k návodu a nemrhat časem při experimentování. Všechny funkce metodou pokus-omyl odhalit nelze.

Usínání s útlumem
Večer si lehnete do postele zasvítíte lampičku a spustíte si svoji oblíbenou rozhlasovou stanici. Postupně, jak usínáte, klesá i intenzita osvětlení a hlasitost zvuku. Časový limit na usínání lze nastavit v rozsahu od 15 do 120 minut, stačí pouze otočit správným kolečkem. Funguje to i bez rádia, s knížkou v ruce.

Přiznám se, nikdy jsem nevydržel tak dlouho, abych vnímal postupné vypínání. Když lehnu do postele, během několika minut spím jako špalek. Postupný útlum však může pomoci při uspávání dětí a ani váš manžel nebude ze spánku křičet, abyste mu nevypínali rádio, které údajně poslouchá.

Sedmospěče probudí pouze rádio
Budíček je rafinován. Půl hodiny předtím, než plynule začne sílit zvuk, postupně se začne rozsvěcovat lampa. Intenzita jejího jasu stoupá ve dvaceti krocích a když dosáhne maxima, ozve se jeden z přednastavených zvuků. Vybrat si lze mezi štěbetáním ptáčat, africkými bubny, zvonkohrou a jemnou esoterickou hudbou.

Pro slabé spáče je takové buzení rájem na zemi a našel jsem i takové, kteří se probouzeli ještě předtím, než se ozvali první zpěvy ptáčat. Na mě však ranní pohlazení fungovalo úplně opačně. Celý týden jsem si pospal ještě déle, než obvykle. Není lepší ukolébavky, než jemná hudba, která dokáže pohladit podvědomí. A to i přesto, že je třeba vstávat. Všechno se změnilo, když jsem začal používat buzení FM rádiem. To ovšem dokáže i obyčejný radiobudík.

Reviews

Další články autora