13.1 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Výsadbu stromů neodkládejte

Zpestřují naše zahrady a dělají nám radost...

Jak zatočit s plísněmi

Zarosená okna, plíseň v koutech místností a...

Zajímejte se, co navigace dokáže

Hledáte-li navigaci do svého auta, řiďte se...

Jak zvládnout velký úklid: koupelna a WC

Koupelna a WC jsou místnosti, kde se uklízí téměř nepřetržitě. Přesto bychom na ně neměli zapomenout ani při velkém sezónním úklidu. Jde víc než o hygienu. Poradíme vám, jak uklidit kuchyni.

Koupelna
Před samotným úklidem místnosti je třeba ji vyklidit od různých zbytečností, které uvolní i tak stísněný prostor. Zároveň do odpadů a na znečištěné plochy, kde je usazen vodní kámen, nalijeme čistící prostředek s delší dobou působení. Než přetřídíme kosmetiku po době použitelnosti, čistící prostředek může působit tam, kde je usazena špína, vodní kámen a rez. Šetří to čas i námahu.

Při třídění kosmetiky či vyřazování starých ručníků můžete do úklidu zapojit i nejmenší členy domácnosti – děti se rádi cítí užitečné a zpravidla raději pomáhají při úklidu jiných místností, než by si měly uklidit svůj pokoj. Další úklid je již v rukou dospělých. Při čištění obkladu a ostatních ploch je vhodné použít ochranné rukavice. I když používáte ekologické čistící prostředky, ochrání citlivou a namáhanou pokožku rukou. Navíc zabrání tomu, aby se vám cokoli při práci vysmeklo z rukou.

Při úklidu postupujeme systémem shora dolů. Vyčištění vany, umyvadla a vodovodních baterií následuje až po vydrhnutí obkladů a znečištěných spár. Po odstranění hrubých nečistot následuje leštění chromových a skelných ploch. Sáhnout lze nejen po průmyslové chemii, ale také po domácích receptech. Například chromované plochy bezvadně vyčistí mikrovláknová utěrka či překrojený citron. Nesmíme zapomenout ani na odstranění vodního kamene ze sprchových hlavic, perlátorů a dalších míst, která pravidelně přicházejí do styku s vodou.

S vybělením spár či odstraněním plísní pomůže silnější polovička. Výsledek je dokonalý, když po odstranění plísní spáry a kritická místa dočistíte a vytmelíte neutrálním sanitárním silikonem, který je bez zápachu a díky kterému koupelna vypadá jako nová. Pomoc neodmítněte ani při manipulaci s pračkou či sušičkou – odstranit prach pod a za těžkým spotřebičem je jednodušší, když jej z jeho původního místa odsunete. Nezapomeňte jej však před každou manipulací odpojit od elektrické sítě a uzavřít přívod vody.

I pračka vyžaduje pro prodloužení své životnosti vaši péči. Pravidelné čištění dávkovače pracího prášku, odstraňování prachu a špíny nejen z povrchu spotřebiče, ale také pravidelné čištění filtru či celého pracího systému od vodního kamene nejen prodlouží životnost pračky, ale i sníží spotřebu energií. Pozornost věnujte také gumovému límci, kterému rostoucí bakterie a houby rozhodně nesvědčí.

Na závěr úklidového maratonu odstraníme prach z osvětlení a z ventilační mřížky, opláchneme zbytky čistících prostředků, pomyjeme podlahy a koupelnu doplníme čistými textiliemi – koupelnovou předložkou, ručníky či sprchovým závěsem.

Víte jak zatočit s plísněmi?

WC
Úklid místnosti s toaletou je o to jednodušší, že je prakticky bez zařízení. Většinou je dovnitř pouze skříňka na čistící potřeby a toaletní papír.

Stejně jako v koupelně začněte tím, že do mísy nalijete čistící prostředek na odstranění vodního kamene, rzi a bakterií. Než bude působit, stihnete vyčistit obklad, odstranit prach, vydezinfikovat záchodový kartáč a místo pro jeho ukládání a vyčistit podlahy.

Pokud je součástí WC i stoupačka, odstraňte prach i tam, případně použijte prostředky, zabraňující hmyzu a drobným škůdcům, aby se dostaly do obytných prostor. Právě stoupačka je v panelových domech nejčastější cestou, jak se k vám dostanou nevítaní návštěvníci. Další úklid této součásti domácnosti si zjednodušte tím, že stoupačku vybělíte vápnem.

Ekologická domácnost
Na odstranění vodního kamene, usazenin a bakterií existuje na našem trhu množství prostředků. Některé jsou vyráběny z ekologicky odbouratelných látek, ale stále se používá mnoho čistidel, která mají negativní dopad na životní prostředí.

Pokud máte domácí čističku odpadních vod, alergiky či jen se chcete chovat ekologicky, zkuste při úklidu kuchyně a WC použít prostředky, které kdysi používaly naše babičky:

kuchyňská sůl – v záchodové míse odstraní vodní kámen, na silně znečištěných plochách působí abrazivně, můžete ji použít místo čistících prášků
potravinářská kyselina citrónová – uvolňuje vodní kámen, čistí toaletní mísu, jejíž pomocí vyleštíte nerezové plochy a zařízení a sklo, včetně sprchového koutu. Použít ji můžete i na sprchové hlavice, perlátory a ostatní části, které přicházejí do styku s vodou
ocet – má stejné použití jako kyselina citrónová
chlorové vápno – k vybělení spár
staré víno, coca cola – odstraní vodní kámen ve WC míse

Jak si to usnadnit?
Na snadnou údržbu myslete již při zařizování koupelny. V místnosti je zvýšená vlhkost, takže je třeba dbát na výběr materiálů odolných vlhkosti. Uzavřené kosmetické skříňky chrání svůj obsah před prachem. Pomáhá také, má-li každý člen domácnosti svou kosmetiku odloženou např. v nočním stolku a do koupelny si každý přinese jen to, co právě potřebuje.

Samozřejmostí je pravidelná údržba a utírání mokrých povrchů do sucha – budete mít nejen radost z čisté koupelny, pravidelnou péčí prodloužíte životnost sanity i koupelnového nábytku.

Při úklidu koupelny a WC počítejte s pomocí ostatních členů domácnosti. Děti zapojte do menších prací při třídění nepotřebné kosmetiky či v závěrečném finiši, mužská část vašeho obydlí položí ruku k dílu např. při přemisťování spotřebičů a koupelnového nábytku, při pracích, spojených s odstraňováním plísní či údržbě a čištění osvětlení, větracích mřížek, které se nacházejí pod stropem. Pokud na sezónní úklid nemáte čas, oslovte úklidovou firmu – čistě a pořádek budete mít bez zbytečného stresu.

Reviews

Další články autora